Rohelised read

04märts

Kuidas vanapaberiga seina krohvida?

Liis ja Meelis otsustasid oma saja aasta vanuses puumajas oleva kodu renoveerimisel kasutada keskkonnasõbraliku lahendusena paberkrohvi, kuna see peab hästi sooja ning summutab heli. Järgnevas postituses kirjutavad nad, kuidas krohv valmistati ja seinale paigaldati. Tehke järgi!
1) Ettevalmistus
Krohvi valmistamiseks tuleb esmalt panna vette likku hunnik vanapaberit. Kasutamiseks sobib väga erinev materjal – vanad ajalehed, brošüürid, raamatud, kontori kriitpaber jne.  Paberit tuleb leotada nii kaua, kuni see on täielikult pude – ajalehepaberil kulub selleks paarkümmend minutit. Paberit võib jätta vajadusel näiteks üleöö likku. Ligunenud paberit on kerge purustada näiteks trelli otsa kinnitatud vispli abil. 

2) Krohvisegu tegemine
Järgmiseks tuleb purustatud massist välja väänata liigne vesi – selleks kasutasime vana nõuakaegset pitskardinat. Välja väänatud paberimassile lisasime süttimisohu kõrvaldamiseks booraksit ja seejärel kleepuvuse tagamiseks tapeediliimi, kuid viimase asemel võib kasutada ka kartulitärklisest valmistatud kliistrit. Komponentide osakaalu timmimine jääb meistri teha – see sõltub paberimassi kuivusest, tapeediliimi või kliistri paksusest ja krohvijate soovidest. Kuna tapeediliimide segudes on juba booraksit sees, ei ole tarvis seda suurtes kogustes lisada. Meil kulus seda väike peotäis ämbritäie segu kohta.

3) Pealekandmine
Kuna tapeediliim nakkub hästi erinevatele pindadele, sobivad paberkrohvi aluseks paljud materjalid. Meie kandsime seda vanale lubikrohvile, millelt eelnevalt eemaldasime tapeedi.
Ega paigaldamisel suurt kunsti polegi – kummikindad kätte, peoga krohvi ja otse seinale! Pealekandmine on lõbus ja loominguline töö, samas ka üsnagi ajamahukas. Meie saime krohvi paigaldatud talgukorras, nii et soovitame ka teistele! Paberkrohvi segu on mõnus plastiline materjal, millest saab soovi korral vormida seintele näiteks väljaulatuvaid reljeefseid vorme. Tuleb siiski arvestada ohuga, et paksud kihid võivad aeglaselt kuivades praguneda. Meie panime krohvi kaks kihti, ühe kihi kuivamiseks kulus umbes nädal. Seejärel võib krohvi üle värvida omale sobivas toonis ja ongi sein valmis!


Foto: Uku Haljasorg


Foto: Uku Haljasorg


Foto: Liis Kuresoo


Foto: Maret Kuresoo

Artikli autorid: Liis Kuresoo ja Meelis Sepp

Viimased märgised

Süsinikjalajälje märgis trükistele

Greenline Print rakendus arvutab ja hindab olelusringi põhimõttel trükiste kasvuhoonegaaside heitmeid ning tunnustab keskkonnasõbralikke valikuid astmelise ja ainukordse keskkonnamärgisega.  

Vaata lähemalt ›

Milleks see kasulik on?

Sisestades märgise ID kõrvalolevasse lahtrisse, saad teada, kust pärinevad tellimuse kasvuhoonegaaside heitmed ning mida see Sinu jaoks tähendab.

Vaata teisi küsimusi ›

Otsi märgiseid