Rohelised read

11detsember

4 miljonit probleemi selle jõulukuusega

Leedu suuruselt teise linna Kaunase elanikud on aastaid nautinud omapäraste jõulukuuskede traditsiooni - sarnaselt Rakvere kuulsate kunstiteostega pole Kaunase puudki tegelikult tüvele kinnituvatest kuuseokstest koosnevad nagu me metsas neid tunneme, vaid koosnevad valgusribadest, elektroonikast, metallist ja plastmassist. Näiteks 2011. aastal kujundati jõulupuu 32 000 tühjast plastpudelist, aidates nõnda uue elu anda plastjäätmetele. Sel aastal aga üllatati rahvast vastupidise kujundusvõttega - nimelt kaunistab rohelist jõulupuud 4 miljonit kasutamata valget plastmassist joogikõrt!

Leedu suuruselt teise linna Kaunase elanikud on aastaid nautinud omapäraste jõulukuuskede traditsiooni - sarnaselt Rakvere kuulsate kunstiteostega pole Kaunase puudki tegelikult tüvele kinnituvatest kuuseokstest koosnevad nagu me metsas neid tunneme, vaid koosnevad valgusribadest, elektroonikast, metallist ja plastmassist. Näiteks 2011. aastal kujundati jõulupuu 32 000 tühjast plastpudelist, aidates nõnda uue elu anda plastjäätmetele. Sel aastal aga üllatati rahvast vastupidise kujundusvõttega - nimelt kaunistab rohelist jõulupuud 4 miljonit kasutamata valget plastmassist joogikõrt.

Kuigi lume-efekti kannavad valged kõrred välja, on nende puhul tegemist ühekordse kasutusega plasttoodetega, mille keelustamise ühes plasttaldrikute, kokteilitikkude jm taolisega Euroopa Parlament aastaks 2021 äsja keelustada otsustas. Plastjäätmete probleem puudutab oluliselt mere-elustikku, kuhu kerged plastjäätmed kipuvad vihma, tuule, jõgede ja lohaka jäätmekorralduse tõttu kogunema, lagunedes seal aina väiksemateks tükkideks. Selliseid väikseid plastitükke peavad aga toidupalaks kalad, kes need pahaaimamatult alla neelavad. Kalade ja veelindude seedekulglatesse kogunev plastik ei ole aga seeditav ning jätab loomad lõpuks nälga.

Miljonite kõrte kasutamine jõulupuu dekoratsioonina ei ole puu kujundanud kunstniku hinnangul aga probleem, kuna tegemist olevat materjaliga, mis pärast jõule saadetakse ümbertöötlemisele. Paraku on ainus kõrte "ümbertöötlemisviis" nende põletamine, sest plastkõrred kukuvad oma kerge kaalu ja väikeste mõõtmete tõttu sorteerimisliinide praegude vahelt läbi ega satu seega taaskasutusringlusse. 

Plastkõrte asemel on moodsaks alternatiiviks mitmekordselt kasutatavad bambusest, metallist või klaasist kõrred ning ka Eestis on sel aastal käivitatud juba kaks ettevõtet, kes pakuvad mitmekordselt kasutatavaid ja biolagunevaid kõrsi, mis on valmistatud meie oma pilliroost: Pillirookõrs ja Strawerry.  

Kas sellised kõrred ka sobivaks jõulukaunistuseks sobivad, peavad välja selgitama juba tulevased kuusekunstnikud!

Allikad: 

https://tech2.org/lithuania/feisbuke-gets-angry-with-the-christmas-tree-in-kaunas-this-is-the-saddest-tree-in-lithuania/
https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/kauno-zinios/2-5-mln-kauno-kaledu-egle-puosianciu-plastikiniu-siaudeliu-bus-perdirbti-798-1068522
https://www.bbc.com/news/world-europe-45965605
https://www.iol.co.za/lifestyle/food-drink/why-plastic-straws-are-not-recyclable-16975360
https://www.wired.com/story/how-plastic-straws-slip-through-the-cracks-of-waste-management/

Viimased märgised

Süsinikjalajälje märgis trükistele

Greenline Print rakendus arvutab ja hindab olelusringi põhimõttel trükiste kasvuhoonegaaside heitmeid ning tunnustab keskkonnasõbralikke valikuid astmelise ja ainukordse keskkonnamärgisega.  

Vaata lähemalt ›

Milleks see kasulik on?

Sisestades märgise ID kõrvalolevasse lahtrisse, saad teada, kust pärinevad tellimuse kasvuhoonegaaside heitmed ning mida see Sinu jaoks tähendab.

Vaata teisi küsimusi ›

Otsi märgiseid